„Medzi bolesťou hlavy a úľavou: Pochopenie a riešenie migrény“

V tomto článku by som Vám chcela bližšie priblížiť vysvetlenie migrény, príčiny a prepojenie s akupiercingom.

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho. Až 80 % pacientov má migrénu bez tzv. aury, ďalších približne 20 % udáva migrénu s aurou.

Aura migrény sa vyskytuje pred samotným spustením intenzívnej bolesti hlavy a človek ju pociťuje vo forme zábleskov svetla, alebo tzv. cikcakovitým videním. Trvá maximálne 60 minút a po nej nasleduje nástup intenzívnej bolesti hlavy. Z hľadiska čínskej medicíny sú bolesti hlavy (cefalea alebo migréna) jedným z najčastejších strastí dnešného človeka žijúceho v „modernej dobe“ západnej civilizácie. Jedná sa väčšinou o subjektívne pocity pacienta, a preto ich intenzitu nie je možné presne zamerať alebo objektivizovať prístrojmi.

Migréna sú záchvatové bolesti hlavy, častejšie jednostranné, pulzujúce a veľkej intenzity. Začínajú sa obyčajne ráno, trvajú niekoľko hodín až dní. Sprevádzané sú vracaním, nechutenstvom, sčervenaním tváre, opuchom mihalníc, slzením, citlivosťou na svetlo (fotofóbia) a hluk (fonofóbia). Strany sa môžu v jednotlivých záchvatoch striedať a na vrchole záchvatu sa môže bolesť rozšíriť na celú hlavu. Frekvencia je rôzna, od niekoľkých záchvatov za mesiac, trvanie záchvatu je obvykle niekoľko hodín, menej často aj tri dni. Začína často už v puberte, môže sa ale vyskytovať aj u detí. Častý je pozitívny rodinný výskyt. Ale tieto všetky informácie migrenik pozná a aj členovia rodiny, ktorí zažívajú ten bezvládny stav migrenika.

Vedeli ste, že migrénou sú častejšie postihované ženy? Prečo práve ženy? V čínskom pojatí je žena vždy JIN povahy, a preto úbytok Jinu, ktorý ju po celý život sprevádza a ktorému viac či menej úspešne vzdoruje, sa prejaví vzostupom jangu do hlavy, a teda i bolesťami hlavy. Každá žena taktiež čelí po celý život úbytku či oslabeniu krvi, čo je dané menštruáciou, pôrodmi, kojením či hormonálnou antikoncepciou. Nedostatočnosť krvi umožňuje stúpanie jangu do hlavy a vznik vnútorného vetra, ktorý môže vyvolávať i ťažké migrény. Ženy sú od prírody emotívnejšie než muži. Menštruácie, klimaktérium, spln, stres, deti – to všetko hrá v živote ženy nezanedbateľnú úlohu, do prevádzanú radou emócií.


Tieto nadmerné či opakované emócie môžu spôsobiť blokádu pečeňovej energie čchi, ktorá sa následne premení na vnútorné teplo či oheň, a to stúpa do hlavy.

Ako to súvisí s akupiercingom?

Migrénový akupiercing je založený na starobylej skúsenosti akupresúry. V uchu, pri koreni helix, sa nachádza vagus, takzvaný blúdivý nerv, ktorý keď stimulujeme ihlou, môžeme dosiahnuť zmiernenie bolesti. Nosenie migrénového akupiercingu udržiava tento nerv pod neustálou stimuláciou a práve preto môže zmierniť alebo odstrániť takmer všetky druhy bolesti hlavy.

Blúdivý nerv latinsky nervus vagus sa označuje desiaty nerv, ktorý spojuje informácie medzi mozgom a vnútornými orgánmi. Riadi telesné funkcie v dobe odpočinku a relaxácieTáto dôležitá nervová diaľnica pochádza z mozgového kmeňa a odtiaľ sa vetví do uší, krku, pľúc, srdca a následne sa vracia priedušnicou do hrtanu. Blúdivý nerv si môžete predstaviť ako strom, jeho vetvy sú v spojení s takmer každým orgánom v tele. Blúdivý nerv zachytáva informácie o fungovaní orgánov a taktiež posiela informácie z mozgového kmeňa späť do tela, čím pomáha kontrolovať trávenie, srdečnú frekvenciu, hlas, náladu a imunitný systém.  Práve v uchu, v koreni helix je hmatateľný a tým pádom ho vieme v tomto mieste stimulovať a uvoľňovať bolesť hlavy.

Aktivácia blúdivého nervu udržuje náš imunitný systém pod kontrolou a uvolňuje radu hormónov a enzýmov, ako je acetylcholín a oxytocín. To má za následok zníženie vznetlivosti, zlepšenie pamäti a pocity kľudu a uvoľnenia. Je dobré vedieť že blúdivý nerv nemá vplyv iba na vnútorné orgány, ale taktiež na to, ako sa cítime. 

Samozrejme aj po aplikácii piercingu odporúčame cvičenie, správnu životosprávu a nižšie uvádzame čo všeobecne môže zhoršovať stav.

Na čo si dávať pozor?

  • Stres
    Pri stresových situáciách telo produkuje celý rad hormónov, ktoré ho dostávajú do tzv. bojového režimu. Svaly sa napnú a dochádza k bolestiam hlavy. Keďže je stres takmer každodennou súčasťou našich životov, najlepšou prevenciou je naučiť sa ho kontrolovať a eliminovať.
  • Hormóny
    Mesačné výkyvy hormónov ovplyvňujú najmä v ženskom tele mnoho vecí.
  • Krvný tlak
    Bojujete s bolesťou hlavy a máte zvýšený krvný tlak? Tieto dve veci spolu úzko súvisia. Medikácia spolu so zmenou životného štýlu môže problém úplne vyriešiť.
  • Zubná hygiena
    Bolestivosť zubov alebo čeľustí môže byť tiež príčinou migrény. Ide o tzv. prenesenú bolesť, ktorá je veľmi často spojená práve s problémami v ústnej dutine. Netreba preto zabúdať na pravidelnú zubnú hygienu a tiež návštevy stomatológa.
  • Spánok
    Chronická nespavosť môže spôsobovať aj chronické bolesti hlavy. Nedostatok, ale aj prebytok spánku súvisí s rozvojom bolestí hlavy a s migrénou. Limit spánku by mal byť v rozpätí 6 hodinového minima a 8 hodinového maxima za deň. Pomôcť proti migréne môže aj to, keď sa poctivo dodržiava čas vstávania a čas večierky.
    Pokiaľ trpíte migrénou a spánku máte dosť, skúste sa zamyslieť nad svojimi spacími návykmi –zaspávanie pri televízii, telefón pri hlave či nahlas tikajúci budík. Častou príčinou nekvalitného spánku je i nadmerná prítomnosť svetla (nedostatočné zatemnenie okien, rozsvietená lampa, elektronika).
  • Kofeín
    V malom množstve môže od bolestí hlavy uľaviť, keď je ho však príliš veľa, môže byť ich spúšťačom. Ak trpíte opakovanými bolesťami, na nejaký čas kofeín úplne obmedzte a porovnajte, či sa ťažkosti zmiernia. Ak sa bez neho nezaobídete, skúste ho aspoň obmedziť na minimum.
  • Alkohol
    Najmä červené víno môže negatívne ovplyvňovať frekvenciu záchvatov migrény.
  • Jedlo
    U každého človeka môže byť spúšťačom bolestí hlavy iný druh jedla. Z globálneho hľadiska sú však najčastejšími vinníkmi priemyselne spracované potraviny. Odborníci radia zakomponovať do jedálneho lístka čo najviac celozrnných produktov, ovocia, zeleniny, čerstvého mäsa a rýb. Naopak, snažte sa vyhýbať čokoláde, plesňovým syrom, nadbytku citrusových plodov. Tieto potraviny obsahujú látku, ktorá podporuje vznik migrény.

Koľko stojí migrénový akupiercing?

V spoločnosti GOLDEN TRUST s.r.o. stojí migrénový akupiercing len 79,-€.

V prípade, že sa rozhodnete aj pre aplikáciu Shenmen akupiercingu (tzv. DuoPack), poskytneme Vám zľavu, takže cena je len 119,-€.

Za túto cenu Vám ponúkame nasledovné:

  • posúdenie stavu a presné zameranie 
  • aplikáciu akupiercingu
  • piercing z titánu, dezinfikovaný parným sterilizátorom
  • následnú starostlivosť, kontrola podľa potreby
  • prístup do našej skupiny o migréne na Facebooku
  • pravidelné informácie e-mailom o tom, čo treba vedieť o akupiercingu

Kde si môžem objednať aplikáciu akupiercingu?

Migrénový piercing v súčasnosti robí čoraz viac salónov, ale je dôležité zistiť si informácie o mieste a odborníkovi predtým, ako si vyberiete toho správneho piercera. Naši pierceri, Petra a Tímea, získali Certifikát na Akupiercing v Budapešti v akreditovanom inštitúte PERFECT BEAUTY ACADEMY od uznávanej odborníčky v tejto oblasti, od p. Gabriely Kovács.

Náš salón Akupiercing GOLDEN TRUST s.r.o. nájdete v Šamoríne na Hlbokej ulici 14 a v Zlatých Moravciach-Prílepoch na Obecnej ulici 103/31. Pri oboch salónoch je možnosť bezplatného parkovania. 

Ak trpíte migrénou a stále hľadáte riešenie, dajte šancu migrénovému akupiercingu! Môžete urobiť online rezerváciu alebo môžeme spolu urobiť posúdenie Vášho stavu.