História piercingu

Čo je piercing?

Piercing je forma telesnej modifikácie, ktorej korene siahajú tisícky rokov do minulosti, zasahujúc do rozličných kultúr a civilizácií po celom svete. Táto prastará praktika, ktorá zahŕňa prebodanie a následné vloženie šperku do rôznych častí tela, má bohatú históriu a význam, ktorý sa vyvíjal a menil v závislosti od geografickej polohy, kultúry, náboženských presvedčení a sociálnych statusov.

Staroveké začiatky

Piercing má svoje korene už v staroveku. Nález pečatného krúžku s vyobrazením prebodnutého ucha v Súmeru, datovaný približne do roku 3 000 pred naším letopočtom, naznačuje, že ušné piercingy boli jednou z prvých foriem telesných modifikácií. Ďalšie dôležité dôkazy o starovekom piercingu pochádzajú z Egypta, kde náušnice a iné formy piercingu symbolizovali status a bohatstvo. Dokonca aj múmie, vrátane slávnej Tutanchamónovej, mali prebodené uši, čo ukazuje na vysoký sociálny status a dôležitosť piercingu v starovekom Egypte.

Dva zaujímavé príklady náušníc, ktoré ilustrujú sofistikovanosť a krásu starovekého zlatníctva:

  1. Zo Sumera, datovaného približne do rokov 2600–2500 pred naším letopočtom, sú náušnice objavené na mieste známom ako “Veľká smrťová jamka” významnými príkladmi. Tieto zlaté náušnice, tvarované ako duté polmesiace alebo otvorené člny so zdvihnutými koncami, ukazujú pokročilé zručnosti sumerských zlatníkov. Boli vyrobené z dvoch kusov zlatého plechu nad bitúmenovým jadrom, čo naznačuje skorú formu sofistikovaného výroby šperkov a vysoký status jedincov, s ktorými boli pochované.
  2. Vo starovekom Egypte boli náušnice súčasťou ich kultúry už od približne 1650 pred naším letopočtom, pričom jedným z najskorších známych nositeľov bol Thutmose IV v roku 1410 pred naším letopočtom. Egyptské náušnice neboli len dekoratívne, ale tiež odhaľovali informácie o osobnosti a statuse nositeľa. Členovia kráľovskej rodiny často nastavovali módne trendy so svojimi šperkami, čo ovplyvňovalo spoločnosť ako celok. Náušnice vo starovekom Egypte mohli mať od jednoduchých dizajnov pre každodenné nosenie po náročné kúsky určené pre kráľovskú rodinu a bohov, čo odráža bohatý duchovný a spoločenský život starovekých Egypťanov.

Tieto príklady poskytujú fascinujúci pohľad do sveta starovekých šperkov, odhaľujúc nielen zapojenú umeleckosť, ale aj kultúrny význam priradený k týmto predmetom. Použitie drahých kovov, ako je zlato, a zložité dizajny, odrážajú dôležitosť šperkov ako symbolu statusu a formu osobnej ozdoby v staroveku.

Rozšírenie piercingu

Piercing bol rozšírený aj v iných starovekých kultúrach, vrátane Rímskej ríše, kde muži nosili náušnice ako symbol svojho bohatstva a postavenia, a v Mayanskej a Aztéckej civilizácii, kde piercing slúžil nielen ako ozdoba, ale aj ako náboženský a rituálny akt. V Indii nosili náušnice a nosné krúžky ako symboly manželského stavu a náboženského zasvätenia.

Stredovek a renesancia

V Európe počas stredoveku a renesancie došlo k určitému úpadku popularity piercingu, najmä kvôli náboženským a sociálnym normám, ktoré telesné modifikácie vnímali negatívne. Avšak, v niektorých kultúrach, ako napríklad u nomádskych kmeňov v Afrike a v Blízkom Východe, piercing (predovšetkým nosné a ušné piercingy) naďalej predstavoval dôležitú časť kultúrneho a sociálneho života.

Ilustrácia kontrastuje dve scény. Na jednej strane je zobrazená skupina ľudí z obdobia stredoveku a renesancie v Európe, charakterizovaná ich elegantným oblečením bez viditeľných piercingov, čo reprezentuje úpadok popularity piercingu počas týchto čias. Na druhej strane je zobrazená živá scéna nomádskych kultúr alebo spoločností z Afriky a Blízkeho východu, kde piercingy zostávajú populárnou a viditeľnou formou telesnej ozdoby, ukazujúc jednotlivcov s rôznymi piercingami a tradičným oblečením.

Obdobie nového veku a moderná éra

Koncom 20. storočia došlo k renesancii telesných modifikácií, vrátane piercingu, v západnom svete. Tento návrat bol čiastočne ovplyvnený punkovou a neskôr grunge subkultúrou, kde piercingy symbolizovali odpor voči mainstreamovej kultúre a vyjadrovali individualitu. Od 80. a 90. rokov 20. storočia sa piercing stal súčasťou hlavného prúdu, s rozširujúcim sa spektrom dostupných telesných modifikácií a piercingov.

Dnes

V súčasnosti je piercing vnímaný ako forma osobnej a umeleckej sebaexpresie. Môže symbolizovať mnoho vecí, vrátane krásy, odvahy, nezávislosti, náboženského presvedčenia alebo kultúrnej príslušnosti. Rozšírila sa ponuka materiálov šperkov, od tradičného zlata a striebra až po biokompatibilné polyméry a titán, aby sa minimalizovalo riziko alergických reakcií a zabezpečila bezpečnosť a pohodlie nositeľa.

Ilustrácia zobrazuje moderný pár, muža a ženu, každý s decentným piercingom do ucha, čo odráža estetický prístup k telesným modifikáciám v dnešnej spoločnosti. Piercingy do ucha sú jemné a vkusne urobené, slúžiace ako prepracovaná forma sebavyjadrenia. Obrázok vyjadruje pocit modernosti a krásy jednoduchosti, ukazujúc, ako dokonca minimálne piercingy môžu zvýšiť osobný štýl a eleganciu subtílnym a krásnym spôsobom.

Záver

Piercing prešiel dlhou cestou od svojich starovekých začiatkov až po súčasnú popularitu. Od symbolu statusu, bohatstva a náboženského zasvätenia až po moderný výraz individuálnej identity a estetiky. Jeho evolúcia odráža zmeny v spoločenských, kultúrnych a náboženských normách a pokračuje v tom, že je živým dôkazom ľudskej túžby po sebavyjadrení a kráse.

V spoločnosti GOLDEN TRUST s.r.o sme sa špecializovali na „Akupiercing“. Aplikujeme piercingy proti migréne, alergii, slim, shenmen a klimax.

Koľko stojí akupiercing?

V spoločnosti GOLDEN TRUST s.r.o. stojí akupiercing len 79,-€.

V prípade, že sa rozhodnete aj pre aplikáciu Shenmen akupiercingu (tzv. DuoPack), poskytneme Vám zľavu, takže cena je len 119,-€.

Za túto cenu Vám ponúkame nasledovné:

  • posúdenie stavu a presné zameranie 
  • aplikáciu akupiercingu
  • piercing z titánu, dezinfikovaný parným sterilizátorom
  • následnú starostlivosťkontrola podľa potreby
  • prístup do našej skupiny o migréne na Facebooku
  • pravidelné informácie e-mailom o tom, čo treba vedieť o akupiercingu

Kde si môžem objednať aplikáciu akupiercingu?

Piercing v súčasnosti robí čoraz viac salónov, ale je dôležité zistiť si informácie o mieste a odborníkovi predtým, ako si vyberiete toho správneho piercera. Naši pierceri , Petra a Tímea, získali Certifikát na Akupiercing v Budapešti v akreditovanom inštitúte PERFECT BEAUTY ACADEMY od uznávanej odborníčky v tejto oblasti, od p. Gabriely Kovács.

Náše salóny Akupiercing GOLDEN TRUST s.r.o. nájdete v Šamoríne na Hlbokej ulici 14. a vo Vrábľoch, na ulici Hlavná 35. Pri oboch salónoch je možnosť bezplatného parkovania. Akupiercing poskytuje aj naša spolupracujúca spoločnosť LYPOFRESS s.r.o. v Topoľníkoch, na ulici Záhradnícka 36.